Football
League Champions
Kelley-Rex: King Philip (10-1, 5-0)
Davenport: Stoughton (9-2, 5-0)
Full standings
League MVPs
Kelley-Rex: Mark Glebus, King Philip
Davenport: Joe Girolamo, Stoughton
League All Star List
Playoff Teams
D1 South
#8 Attleboro (Lost to #1 Xaverian in First Round)
D2 South
#1 King Philip (Beat #8 Braintree; Beat #4 Needham; Lost to #2 Marshfield in Finals)
#7 Mansfield (Lost to #2 Marshfield in First Round)
D3 Southwest
#2 Stoughton (Beat #7 Oliver Ames; Lost to #6 Medfield in Semifinals)
#3 North Attleboro (Lost to #6 Medfield in First Round)
#4 Milford (Beat #5 Hopkinton; Lost to #1 Walpole in Semifinals)
#7 Oliver Ames (Lost to #2 Stoughton in First Round)
D4 South
#4 Foxboro (Beat #5 Westwood; Lost to #1 Holliston in Semifinals)
Football Schedules
Thanksgiving
North Attleboro, 29 @ Attleboro, 27 - Final (OT)
Canton, 0 @ Stoughton, 34 - Final
Foxboro, 14 @ Mansfield, 31 - Final
King Philip, 27 @ Franklin, 8 - Final
Sharon, 18 @ Oliver Ames, 15 - Final
Taunton, 27 vs. Coyle Cassidy, 7 - Final
11/29: Milford @ Holy Name, 11:00AM
Kelley-Rex: King Philip (10-1, 5-0)
Davenport: Stoughton (9-2, 5-0)
Full standings
League MVPs
Kelley-Rex: Mark Glebus, King Philip
Davenport: Joe Girolamo, Stoughton
League All Star List
Playoff Teams
D1 South
#8 Attleboro (Lost to #1 Xaverian in First Round)
D2 South
#1 King Philip (Beat #8 Braintree; Beat #4 Needham; Lost to #2 Marshfield in Finals)
#7 Mansfield (Lost to #2 Marshfield in First Round)
D3 Southwest
#2 Stoughton (Beat #7 Oliver Ames; Lost to #6 Medfield in Semifinals)
#3 North Attleboro (Lost to #6 Medfield in First Round)
#4 Milford (Beat #5 Hopkinton; Lost to #1 Walpole in Semifinals)
#7 Oliver Ames (Lost to #2 Stoughton in First Round)
D4 South
#4 Foxboro (Beat #5 Westwood; Lost to #1 Holliston in Semifinals)
Football Schedules
Thanksgiving
North Attleboro, 29 @ Attleboro, 27 - Final (OT)
Canton, 0 @ Stoughton, 34 - Final
Foxboro, 14 @ Mansfield, 31 - Final
King Philip, 27 @ Franklin, 8 - Final
Sharon, 18 @ Oliver Ames, 15 - Final
Taunton, 27 vs. Coyle Cassidy, 7 - Final
11/29: Milford @ Holy Name, 11:00AM
Boys Soccer
League Champions
Kelley-Rex: Franklin (13-2-5, 12-1-3)
Davenport: Foxboro (15-5-1, 12-4)
Full standings
League MVP
Damian Kozak, Canton
All Star & Honorable Mention List
Playoff Teams
D1 South
#4 Franklin (Beat #12 Braintree; Lost to #5 Silver Lake in Quarterfinals)
#10 Attleboro (Beat #7 Barnstable; Beat #2 New Bedford; Lost to #3 BC High in Semifinals)
#12 King Philip (Lost to #5 Silver Lake in First Round)
D2 South
#9 Oliver Ames (Beat #8 Dartmouth; Beat #1 GNBVT; Beat #5 Pembroke; Beat #15 Hingham; Lost to #1 Concord-Carisle (N) in D2 State Finals)
#10 Canton (Lost to #7 Walpole in First Round)
#13 Stoughton (Beat #20-Bristol-Plymouth; Lost to #4 Nauset in First Round)
#18 Sharon (Lost to #15 Hingham in Preliminary Round)
D3 South
#6 Foxboro (Beat #11 Bourne; Beat #3 Norton; Lost to #7 Norwell 3-2 in Semifinals)
Boys Soccer Schedules
Kelley-Rex: Franklin (13-2-5, 12-1-3)
Davenport: Foxboro (15-5-1, 12-4)
Full standings
League MVP
Damian Kozak, Canton
All Star & Honorable Mention List
Playoff Teams
D1 South
#4 Franklin (Beat #12 Braintree; Lost to #5 Silver Lake in Quarterfinals)
#10 Attleboro (Beat #7 Barnstable; Beat #2 New Bedford; Lost to #3 BC High in Semifinals)
#12 King Philip (Lost to #5 Silver Lake in First Round)
D2 South
#9 Oliver Ames (Beat #8 Dartmouth; Beat #1 GNBVT; Beat #5 Pembroke; Beat #15 Hingham; Lost to #1 Concord-Carisle (N) in D2 State Finals)
#10 Canton (Lost to #7 Walpole in First Round)
#13 Stoughton (Beat #20-Bristol-Plymouth; Lost to #4 Nauset in First Round)
#18 Sharon (Lost to #15 Hingham in Preliminary Round)
D3 South
#6 Foxboro (Beat #11 Bourne; Beat #3 Norton; Lost to #7 Norwell 3-2 in Semifinals)
Boys Soccer Schedules
Girls Soccer
League Champions
Kelley-Rex: Franklin (17-1-3, 13-0-3)
Davenport: Oliver Ames (11-2-4, 11-1-4)
Full standings
League MVP
Taylor Cogliano, Franklin
All Star & Honorable Mention List
Playoff Teams
D1 South
#2 Franklin (Beat #15 Brockton; Beat #7 Bridgewater-Raynham; Beat #3 Needham; Lost to #4 Whitman-Hanson in Finals)
#6 Oliver Ames (Lost to #11 Natick in First Round)
#8 Mansfield (Beat #9 North Attleboro; Lost to #1 Bishop Feehan in Quarterfinals)
#9 North Attleboro (Lost to #8 Mansfield in First Round)
#16 King Philip (Lost to #17 Wellesley in Preliminary Round)
D2 South
#4 Foxboro (Beat #13 Plymouth North; Lost to #5 Medfield in Quarterfinals)
#9 Canton (Beat #8 Dartmouth; Lost to #1 Hingham in Quarterfinals)
Girls Soccer Schedules
Kelley-Rex: Franklin (17-1-3, 13-0-3)
Davenport: Oliver Ames (11-2-4, 11-1-4)
Full standings
League MVP
Taylor Cogliano, Franklin
All Star & Honorable Mention List
Playoff Teams
D1 South
#2 Franklin (Beat #15 Brockton; Beat #7 Bridgewater-Raynham; Beat #3 Needham; Lost to #4 Whitman-Hanson in Finals)
#6 Oliver Ames (Lost to #11 Natick in First Round)
#8 Mansfield (Beat #9 North Attleboro; Lost to #1 Bishop Feehan in Quarterfinals)
#9 North Attleboro (Lost to #8 Mansfield in First Round)
#16 King Philip (Lost to #17 Wellesley in Preliminary Round)
D2 South
#4 Foxboro (Beat #13 Plymouth North; Lost to #5 Medfield in Quarterfinals)
#9 Canton (Beat #8 Dartmouth; Lost to #1 Hingham in Quarterfinals)
Girls Soccer Schedules
Volleyball
League Champions
Kelley-Rex: King Philip (17-4, 15-1)
Davenport: Canton (19-2, 16-0)
Full standings
League MVP
Erin Proctor, Canton
All Star & Honorable Mention List
Playoff Teams
D1 South
#6 Oliver Ames (Beat #11 Marshfield, Lost to #3 Barnstable in Quarterfinals)
#9 Mansfield (Lost to #8 Walpole in First Round)
#10 North Attleboro (Lost to #7 Braintree in First Round)
D1 Central/East
#2 King Philip (Lost to #3 Newton North in Semifinals)
D1 Central/West
#9 Franklin (Beat #8 North Middlesex, Lost to #1 Lincoln Sudbury in Quarterfinals)
D2 Central
#2 Canton (Beat #7 Milton; Lost to #3 Hopkinton in Semifinals)
Volleyball Schedules
Kelley-Rex: King Philip (17-4, 15-1)
Davenport: Canton (19-2, 16-0)
Full standings
League MVP
Erin Proctor, Canton
All Star & Honorable Mention List
Playoff Teams
D1 South
#6 Oliver Ames (Beat #11 Marshfield, Lost to #3 Barnstable in Quarterfinals)
#9 Mansfield (Lost to #8 Walpole in First Round)
#10 North Attleboro (Lost to #7 Braintree in First Round)
D1 Central/East
#2 King Philip (Lost to #3 Newton North in Semifinals)
D1 Central/West
#9 Franklin (Beat #8 North Middlesex, Lost to #1 Lincoln Sudbury in Quarterfinals)
D2 Central
#2 Canton (Beat #7 Milton; Lost to #3 Hopkinton in Semifinals)
Volleyball Schedules
Field Hockey
League Champions
Kelley-Rex: Mansfield (14-4-2, 13-1-2)
Davenport: Oliver Ames (16-1-3, 13-0-3)
Full standings
League MVP
Allison Skinner, Mansfield
All Star & Honorable Mention List
Playoff Teams
D1 South
#2 Oliver Ames (Beat #18 New Bedford, Beat #10 Canton, Beat #3 Norwood, Lost to #8 Dennis-Yarmouth in Finals)
#6 Mansfield (Beat #22 Barnstable, Lost to #3 Norwood in Quarterfinals)
#7 North Attleboro (Lost to #10 North Attleboro in First Round)
#9 Franklin (Lost to #8 Dennis-Yarmouth in First Round)
#10 Canton (Best #23 Dartmouth, Beat #7 North Attleboro, Lost to #2 Oliver Ames in Quarterfinals)
#21 Stoughton (Lost to #12 Plymouth South in Preliminary Round)
D2 South
#15 Foxboro (Beat #18 East Bridgewater, Lost to #2 Dover-Sherborn in First Round)
Field Hockey Schedules
Kelley-Rex: Mansfield (14-4-2, 13-1-2)
Davenport: Oliver Ames (16-1-3, 13-0-3)
Full standings
League MVP
Allison Skinner, Mansfield
All Star & Honorable Mention List
Playoff Teams
D1 South
#2 Oliver Ames (Beat #18 New Bedford, Beat #10 Canton, Beat #3 Norwood, Lost to #8 Dennis-Yarmouth in Finals)
#6 Mansfield (Beat #22 Barnstable, Lost to #3 Norwood in Quarterfinals)
#7 North Attleboro (Lost to #10 North Attleboro in First Round)
#9 Franklin (Lost to #8 Dennis-Yarmouth in First Round)
#10 Canton (Best #23 Dartmouth, Beat #7 North Attleboro, Lost to #2 Oliver Ames in Quarterfinals)
#21 Stoughton (Lost to #12 Plymouth South in Preliminary Round)
D2 South
#15 Foxboro (Beat #18 East Bridgewater, Lost to #2 Dover-Sherborn in First Round)
Field Hockey Schedules
Cross Country
League Champions
Boys
Kelley-Rex: Mansfield (5-0)
Davenport: Sharon (5-0)
Girls
Kelley-Rex: Mansfield (5-0)
Davenport: Oliver Ames (5-0)
Cross Country Schedules
League MVP
Boys
Daniel Romano, Mansfield
Girls
Liz Holmes, Foxboro
All Star & Honorable Mention List
Boys
Kelley-Rex: Mansfield (5-0)
Davenport: Sharon (5-0)
Girls
Kelley-Rex: Mansfield (5-0)
Davenport: Oliver Ames (5-0)
Cross Country Schedules
League MVP
Boys
Daniel Romano, Mansfield
Girls
Liz Holmes, Foxboro
All Star & Honorable Mention List
Golf
League Champions
Kelley-Rex: Mansfield (10-4)
Davenport: Oliver Ames (14-1)
League MVP
JP Abela, Oliver Ames
All Star & Honorable Mention List
Hockomock Championship Results
1. Oliver Ames - 243
2. Foxboro - 250
3. Mansfield - 251
4. Franklin - 255
5. Canton - 263
T6. King Philip - 270
T6. Taunton - 270
8. North Attleboro - 271
9. Milford - 276
10. Sharon - 279
11. Attleboro - 304
12. Stoughton - 310
Individual Results
Golf Schedules
Kelley-Rex: Mansfield (10-4)
Davenport: Oliver Ames (14-1)
League MVP
JP Abela, Oliver Ames
All Star & Honorable Mention List
Hockomock Championship Results
1. Oliver Ames - 243
2. Foxboro - 250
3. Mansfield - 251
4. Franklin - 255
5. Canton - 263
T6. King Philip - 270
T6. Taunton - 270
8. North Attleboro - 271
9. Milford - 276
10. Sharon - 279
11. Attleboro - 304
12. Stoughton - 310
Individual Results
Golf Schedules